Rüya Ne Kadar Sürer?Bilim insanları rüyanın süresi hakkında net bir neticeye ulaşamadılar. Kimileri birkaç saniye devam ettiğini düşünürken kimleri de saatlerce süren rüyaların var oldugu fikrindeydiler. Bu tartışmalar sürerken, Dr. B. Klein isminde Amerikalı bir bilim insanı asistanları ile beraber yoğun araştırmalara başladı. Gönüllü deneklerden seçtigi bazı kişileri hipnotize etti. Belli bir zaman sonra uyandırıp rüyalarını anlatmalarını istedi ve bunları kaydetti. Sonuçta, bir rüyanın yirmi saniyeden fazla sürmediğini buldu. Garip olan şuydu ki ; uyandırdıgı denekler sadece birkaç saniye süren rüyalarını saatlerce anlatabiliyorlardı. Hatta bazılarının rüyası yazılsa ortaya kalınca bir macera romanı çıkabilirdi. 

Dr. Klein bıkmadan denemelerine devam etti. Bu iş için harcadığı pek çok mesai sonunda ulaştığı sonuç; en uzun rüyanın 1,5 dakikadan fazla sürmediğiydi. Bu alandaki araştırmaların ardı arkası kesilmedi. Chicago Üniversitesi uzmanlarından Dr. Kleitman ve asistanı Aserinsky 1953 senesinde büyük çapta deneylere başladılar. Objektif deneylerini daha sonra nörofizyolojik alanda sürdürdüler. Dr. Kleitman otuz seneden beri kendisini rüyadan mahrum etme çalışmaları yapmaktaydı. Lakin asla bir haftadan çok dayanamamıştı. 

Otuz senelik araştırması umduğu neticeyi vermeyince başka denekler üzerinde farklı çalışmalar yapmaya başladı. Deneyin sonunda , rüya esnasında kısa ve uzun süren hızlı göz hareketlerine dikkat etti. Denemeye tabi tuttugu denekleri, göz hareketlerinin başladıgı ve bittigi devrenin farklı safhalarında uyandırdı. Bu şekilde her seferinde kişilerin rüya görmekte oldugunu anlamış oldu. Bu tespitin dogrulugunu bilim camiasına kanıtlarıyla sunmak istedi. Hayatı boyunca asla rüya görmediklerini iddia eden kişileri toplayıp onlar üzerinde denemeler gerçekleştirdi. Göz hareketlerinin başladıgı anda uyandırdıgı bu kişiler şaşkınlık ve şok içinde ilk kez rüya gördüklerini belirttiler. Dr. Kleitman bundan şu neticeyi çıkardı: Herkes rüya görmekte, lakin bazı kişiler rüyalarını hatırlayamamaktadır. Rüyanın nesnel olarak en güçlü kanıtı ise uyumakta olan kişinin hızlı göz aktiviteleridir.

Yorumlar