Adem (a.s) Rüya Tabirleri

Adem (a.s) Rüya Tabirleri


ADEM (a.s.): İlk insan ve ilk peygamber Hazret-i Adem'i kendi suretinde görmek, ilme ve fazilete yorumlanır. Rüyada Hazret-i Adem'e arkadaş olduğunu görmek, yüksek makamlara işarettir. Bu rüyayı gören zat eğer alimse, bütün insanlar onun ilminden faydalanır. 

Yine Hazret-i Adem'i görmek, hacca gitmeye, dost ve ahbaplarıyla bir araya gelmeye, bazan da neslinin çoğalmasına yorumlanır. 

Nablûsi demiştir ki: - Rüyada Adem (a.s.)'i kestiğini görmek, sultana hiyanet, ana babaya ve öğretmene asi olmakla yorumlanır. 

Bazı tabirciler de şöyle demişlerdir: Rüyada Hazret-i Adem'i gören düşmanlarının sözüne aldanarak mağdur olur. Bir müddet sonra tekrar rahata kavuşur. Rüyada Hazret-i Adem'in rengini kaçık olarak görmek, bir yerden bir yere hicret şeklinde yorumlanır. Kendisinin Adem olduğunu veya Adem'e arkadaşlık ettiğini görmek, eğer ehilse melik olur.. 

Bazı kere de Hazret-i Adem'i görmek, rüya tabircisi olmaya yorumlanır. Yine Hazret-i Adem'i görmek, kalın elbiseye ve ağlamaya, uzak bir yere yolculuğa yorumlanır. Çünkü Adem Nebi, Cennetten çıkarılıp dünyaya gönderilmişti ve o zaman çok ağlamıştı.. Hazret-i Adem'i çok iyi bir halde görmek, büyük hayra ve çok nimete işarettir.. Yine Hazret-i Adem'i görmek, günaha, günahtan sonra tevbeye yorumlanır. Çünkü ilk hata işleyen Adem'di ve ilk tevbe eden de yine Adem'dir..

Başka Bir Tabire Göre 

Rüyada Adem peygamber niyetine kutsal bir kişi görmek, o dönemde olmasını istediği birçok şeyin gerçekleşecegini belirtir. Adem Dünyada ilk rüya gören ve bunu ilk defa yorumlayan oldugu için; tabir ilminde başarılı olmaya, Hacca gitmeye ve dostları ile bir araya gelmeye, uzak yerlere seyahate çıkmaya işaret eder.

Bir Başka Rüya Tabirine Göre 

Rüyada Hz.Adem'i görmek uzun sürecek bir kederden sonra büyük sevinçlerle karşılaşılacağı ;yada çok çocuk sahibi olunacağı şeklinde yorumlanır. 

Yorumlar